top of page
Kuidas käib imetamisnõustamine kodus, kuidas haiglas? 

 

Vahel on läinud nii, et ühe lapse imetamine ei ole õnnestunud ning ema teist last oodates võtab ühendust imetamisnõustajaga, et läbi rääkida ja jõuda selgusele asjaoludest, miks eelmise lapsega imetamine ei õnnestunud ning mida saab nüüd ennetavalt juba teha. Teine kord on sündinud laps enneaegsena ning kuidagi ei saa ema kätte informatsiooni ja toetust, mis aitab emal läbi mõelda ja kavandada plaani, kuidas toita oma enneaegset ja kuidas hoolitseda tema eest nii, et ema tunneb ennast seejuures hästi ja piisavana. Ettevalmistust küsivad ka emad, kellel nüüd on sündimas kaksikud ja mõtlevad sellele, kuidas kaksikuid imetada, kuidas nendega koos toimetada nii, et see on tõhus kõigile osapooltele. Erilist tähelepanu peaksid pöörama sellele teemale naised, kes saavad esmakordselt emaks. Tihti võib näha, et äsja emaks saanud naine ei osanud ette kujutadagi, mis teda pärast lapse sündi ees ootab: siin on keegi teine inimene, kes on 24/7 ema kõrval, vajab toitmist, mähkimist, rahustamist; see muutus võib olla ehmatav värske ema jaoks.
 

Imetamisnõustajat on võimalik peale lapse sündi kutsuda nii haiglasse kui koju. Oluline on see, et imetamisnõustaja kutsumine võiks toimuda pigem varem kui hiljem. Mida varem mingi kitsaskoha või probleemiga tegeleda, seda kiiremini leiab see ka lahenduse. Kuidagi on värsketel emadel juurdunud mõte, et imetamine kindlasti ei õnnestu, mu rinnad on ebanormaalse kujuga jne. Siinkohal soovin juhtida tähelepanu asjaolule, et kui naise keha on 9 kuud ühte ilmakodanikku kasvatanud edukalt naise enda keha sees, naine on ta sünnitanud, siis miks peaks nüüd, peale lapse sündi, naise keha olema ebapiisav lapse kasvatamiseks? Naise keha on loodud last toitma ja hoidma. Teie rinnad on parimad toidu, läheduse, turvatunde, armastuse allikaks teie lapsele olenemata rinna või rinnanibu kujust! Sinu rinnad on sobilikuimad sinu lapse imetamiseks! Imetamine on nagu iga muu tegevus, mis alguses vajab harjutamist, õppimist. Tähti õpitakse ka aega mööda, samuti auto juhtimist, nii ka imetamist. See võib, aga ei pruugi esimesel korral kohe õnnestuda.
 

Kui esimene imetamine peale sündi on puudulik ja see on toimunud ema ning lapse jaoks ebarahuldavalt, siis kutsuge imetamisnõustaja haiglasse. Kui teisel või kolmandal päeval peale lapse sündi on selline tunne, et imetamine ei suju, kutsuge imetamisnõustaja. Kui olete koju saanud ning tekib ummikus tunne ja ei tea, mida teha, kutsuge imetamisnõustaja.
 

Haiglasse imetamisnõustajat kutsudes tutvustab nõustaja erinevaid asendeid imetamiseks, räägib ja näitab, milline on parim asetsus lapse jaoks rinnal. Käiakse läbi teemad, mis on seotud õige imemisvõttega, räägitakse teemadel, mis on asja- ja ajakohased – saabuv piimapais ja sellega toimetulek, õige imemisvõtte jälgimine selleks, et nibud ei lõheneks jne.
 

Koju saab ema kutsuda imetamisnõustaja igal ajahetkel. Pole oluline, kas laps on vastsündinu, 6 kuune või 1,5 aastane. Lapse igal elukuul võib ette tulla ootamatusi, milles ema vajab tuge ja julgustamist. Tuleb ette tissistreike, on hirm, et piim on kadumas, kuidas ja millest alustada lisatoidu andmist ja kõik muu, mis on seotud imiku heaoluga.
 

Imetamisnõustajana olen ma täidetud ja rahul, kui peale esmase kitsaskoha tuvastamist olen emale edastanud informatsiooni ja võtted, mis koheselt toovad kergendust nii emale kui lapsele. Vahel on selleks imetamise asendi korrigeerimine, vahel ema ära kuulamine ja tema tunnete aktsepteerimine, vahel nõuanded krooksudega toimetulekuks ja imiku esmaste vajaduste lahti seletamine. Kui on teema, mis vajab mitmekordset külastust, vahepeal e-kirjade vahetamist ja telefonikõnesid, siis iga kell võib mulle helistada, kirjutada ja kohale kutsuda.
 

Ühekordne visiit haiglasse või koju – 25 eur
Mitu visiiti koos suhtlusega e-maili või telefoni teel – 75 eur

 

Artikli autor: Triin Värnik

bottom of page